20 Ağustos 2009 Perşembe

Kıraat Edin Dostlar

Bizi takip edenler bilirler, kimi zaman İslam Baba'dan yardım alırız. Bazen o anın gündemine yıllar öncesinden bakan kalemiyle, bazen sadece hoşumuza giden bir yazısıyla sahiplenir naçizane günlüğümüzü. Milliyet gazetesi internet arşivinin uzanabildiği kadarına ordan, bazen kesip sakladığımız sararmış gazete yapraklarından ama çoğu zaman Barış Karacasu, Kıvanç Koçak ' ın muhteşem İslam Çupi yazıları derlemesi Futbolun Ölümü'nden faydalandık bugüne dek.
Seçme yazıların 2.si olan "Olaylar, Sağbekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı"yı edinme özlemimizi uzun uğraşlar sonucunda yakın zamanda giderdik. Bugün elime alıpta yazarların sunuş yazısıyla kitaba başladığım vakit şevki kırılan iki genç insanın samimi duygularıyla karşılaştım.
"Gelelim şevkimizin neden kırıldığı meselesini açmaya. İslam Çupi'nin spor yazarlığının "başka" olduğunu söyleyen, onun yazılarının tadı damağına yapışmış kalmış bir sürü okuru olduğunu biliyoruz. Ve fakat ilk kitap birinci baskıdan ötesini göremedi! 1000 yani! Ötesini göremediğine göre o kadar bile değil aslında..."
Kitabın arka kapağında ise "İletişim Yayınları, Futbol Kitapları dizisinde, üstadın seçme yazılarını üç kitap halinde yayımlıyor." cümlesi mevcut. İlk kitap gibi (2002) 2. kitapta (2004) birinci baskıyı aşamadığından olsa gerek bahsi geçen üçüncü kitaptan 2009 biterken hala eser yok.
Spor yazarlığını saygın bir meslek haline getiren adamı, Arnavut prensini, sporun Balzac'ını okuyun. Okuyun arkadaşlar...
PS: Serinin 2. kitabı "Olaylar, Sağbekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı" idefix'te sadece 4 TL.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

üçüncü kitap eylül, ekim gibi çıkacak derler...

Okechukwu dedi ki...

bekliyoruz 4 gözle...binimizde.)