27 Mayıs 2011 Cuma

Manifesto

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre manifesto kelimesinin iki tane anlamı var. İlk akla gelen ve çoğumuzun aşina olduğu manası: "Toplumsal bir hareketin siyasal inanç ve amaçlarının açık ifadesi." iken, ikinci ve meslekten olmayanların pek de bilmesine gerek olmayan anlamı ise: "Bir gemideki malları göstermek için kaptan tarafından boşaltma işlemlerinin yapılacağı gümrük idaresine verilen liste." dir.

Şampiyon olan takımı tebrik için tek satır yazmaktan imtina eden Tranbzonspor resmi web sitesi, içinde şu cümlelerin de geçtiği bir manifesto yayımlamakta mahsur görmemiş.

"Ancak yine Fenerbahçe’nin, soyunma odası basan, hakemlere hakaretler yağdıran, sahaya giren bir de Başkan’ı bulunmaktadır. Haklı söylemlerimiz nedeniyle bize yönelik eleştiriler yapılırken, nedense bu vasıfları taşıyan kişilere bir tek olumsuz cümle yazılıp, söylenememektedir.

...

Yaygın medyanın, yıllardır Güneydoğu insanının köşeye sıkıştırılmasının bugün karşımıza çıkardığı sonuçların bir benzerini Trabzonsporlular’a yaşatması ihtimalinin vebalini taşıyıp taşıyamayacağını sorgulamasının zamanı gelmiştir. "

Alenen provokasyon üzerine kurulan, sezon biter bitmez dağılan kadro ve yönetim başarısızlıklarına yöre halkının yoğunlaşmasına engel olmak için yerel gazeteler aracılığıyla yayımlanan bu metnin toplumsal bir hareketin siyasal inanç ve amaçlarının açık ifadesi olduğunu söylemek akıl kârı değil.

Olsa olsa batan geminin mallarının, kaptanı tarafından listelenmesi işlemidir bunun adı. (bkn:İlk paragraf)

Hiç yorum yok: