12 Ağustos 2008 Salı

Lala Mustafa Paşa Camii

2. ön elemenin ilk maçında Rapid Wien'e 3 attıktan sonra Anorthosis, bir sonraki turdaki Olympiacos eşleşmesini merakla beklemeye başladım.Maçlar geldi çattı.


Fiorentina-Slavia
Sparta-Panathinaikos
Spartak Moskva-Dynamo Kyiv
Levski-BATE
Shakhtar-Dinamo Zagreb
Anorthosis-Olympiacos
AaB-Kaunas
Galatasaray-Steaua
Juventus-Artmedia
Brann-Olympique de Marseille
Schalke-Atlético
Twente-Arsenal
Partizan-Fenerbahçe
Standard-Liverpool
Guimarães-Basel
Barcelona-Wisła Kraków

Çaktırmadan tahminlerimizide yaptıktan sonra gelelim Anorthosis Famagusta'ya.
Famagusta dedikleri bizim Gazimağusa. 1974 Kıbrıs Barış Harekatının ardından takım Larnaka'ya taşınmış ancak, sürgünde olduklarını sandıklarından takımın merkezini hala Famagusta olarak kabul ediyorlar.
Yukardaki metin Anorthosis'in resmi sitesindeki kulüp tarihi bölümünden.Benim anladığım kadarıyla Türkçe meali ise şu şekilde; 1958 yazı Anorthosis için acıydı, fakat 1974 yazı dahada acıydı. Türk istilasıyla mülteci durumuna düşen 200.000 Kıbrıslıyla birlikte Anorthosis'de mülteci durumuna düşmüştür.Ölüler, kaybolan insanlar, mülteciler...acı ve gözyaşı.Fakat gözyaşlarının faydası yok...Anorthosis gözyaşlarını sildi, başını dik tuttu ve ilerledi.Mevcudiyetinin, mücadelesinin ve ısrarının tek bir sebebi daha var...onu bekleyen şehir.
Eski Roma'lı Dellas'ı ve son olarak Real Madrid'den hatırladığımız Savio'yu kadrosuna katan Rum ekibine karşı; hem yatırımlarının karşılığını alması hem de Şampiyonlar Ligine farklı takımların dahil olmasının organizasyonun renklenmesine faydası olacağını düşündüğümden ötürü sempatim vardı.
Araştırmaya başladığım an sıktım sıyrıldı. Wikipedia'daki ilk cümle, takımın aslında Famagusta takımı olduğu ve şu anda geçici olarak Larnaka'da faaliyetlerini sürdürdüğü üzerine kurulmuş. Spordan bu kadar uzak, resmi sitesi üzerinden siyaset yapan sözde spor kulübüymüş Anorthosis.
Mekanın cennet olsun Lala Mustafa Paşa.

Hiç yorum yok: