7 Haziran 2009 Pazar

Roland Garros 2009 - Alles Roger


Karşılaşmadan sonra Mats Wilander tarihin en iyi Roland Garros'u dedi 2009 için.En iyisi mi bilemem ama erkekler tarafında mükemmel 2 hafta izlediğimiz bir gerçek. Madrid'de Nadal'ı yenerek aldığı kupayla Fransa'ya gelen Federer, 4. kez çıktığı finalde kariyerindeki tek eksiği tamamladı.Fransız seyircisi her zaman Roger Federer destekçisi olmuştur özellikle son 3 senede finalde kaybetmesi seyircinin her zamankinden daha fazla Federer'in arkasında olmasına yol açmıştı.Hatta bu Federer destekçisi olmaktan çıkıp anti Nadal'cı olmalarına kadar yol açtı.4. turda Söderling'in Nadal'ı sarsacağını anlayan seyirci o dakikadan itibaren Nadal'ın hatalarını bile alkışlamaya başladılar.Söderling maçı kazanınca da Federer'i o anda şampiyon ilan ettiler.
Nadal'ın kaybetmesi sonucunda Federer her ne kadar rahatlamış gibi gözükse de üzerindeki stresin daha da arttığı Haas maçında ortaya çıktı.2-0 geriye düştüğü maçta 3. sette servisini de kırdırmak üzereydi ama korumayı başardı.O an Federer için kırılma anıydı ve bu turnuvayı kazanacağının göstergesiydi.Haas'tan sonra sırasıyla Monfils ve Del Potro'yu geçerek finale yüksedi.
Diğer tarafta ise Nadal'ı eleyerek herkesin dikkatini çeken Söderling.Nadal maçından sonra performansının bir maçlık mı yoksa turnuvanın sonuna kadar mı olacağı tartışılmaya başlandı.Söderling Nadal'dan sonra önce Davydenko sonra da Gonzalez maçlarında bu turnuvanın yıldızı olduğunu kanıtladı.Nadal maçından sonra seyircinin desteğini de arkasına almış olarak çıktı maçlara ve finale yükseldi.
Finalden önce iki rakette de stres vardı.Söderling ilk defa bir Grand Slam finali oynayacak Federer ise tek eksik Grand Slam'ini kazanmaya çalışacak üstelik karşısında da Nadal yok iken.Söderling finale kadar ne kadar iyi oynarsa oynasın her zaman Grand Slam finali oynamak çok farklı derler.Daha maçın ilk oyunun da servisini kırdıran Söderling ilk sette Federer karşısında varlık gösteremedi ve 6-1 kaybetti.200km/h hızın üstünde attığı servislerin hepsini rahat karşılıyordu Federer ve Söderling'in ilk servisi oyuna sokma yüzdesi de sürekli düşüyordu.2. sette biraz toparlandı Söderling ama Federer karşısında tie-breake gitmek pek akıllıca bir hareket değil.Yarı finalde Del Potro'da aynı hataya düşmüştü.Oyun 4-4 veya 5-5 iken Söderling'in Federer'in servisini kırmaya oynaması gerekiyordu.Hem final tecrübesi hem tie-break tecrübesi Federer'i baştan avantajlı gösteriyordu tie-breakte.Zaten 7-1 ile bitti tie-break.2-0 olduktan sonra turnuva boyunca pes etmeyen Söderling'in ifadesi pes etmiş gibiydi.3. sete de servisini kırdırarak başlayınca tamamen ümitleri tükendi.Oyun aralarında havlunun altında stresini yenmeye çalışıyordu.Federer çok kolay alabileceği sayılarda hata yapınca sette 2 kere servis kırma puanı yakaladı Söderling ama maç kafasında bitmişti artık.Federer ikisini de rahat çevirip maçı aldı.
Bu zaferle Federer kariyerindeki tek eksiği tamamladı ve Fred Perry, Don Budge, Rod Laver, Roy Emerson, Andre Agassi 5'lisinden sonra 4 Grand Slam'i de kazanarak Career Grand Slam yapan 6. isim oldu.Kupasını da 99 yılında kazandığı Roland Garros ile Career Grand Slam yapan son isim Andre Agassi'nin elinden aldı.Career Grand Slam dışında 14. Grand Slam zaferiyle en çok Grand Slam kazanan tenisçiler sıralamasında idolu Pete Sampras'ın rekorunu egale etmiş oldu.Maçtan sonra sevinç gözyaşlarını tutamadı.Söderling ise maç sonrası konuşmasında "Federer bugün maçı kazanmayı haketti.Tarihin en büyük tenisçisine karşı kaybettim" dedi.Tarihin en büyüğü mü değil mi sürekli tartışılıyor ama günümüzün en büyüğü olduğu kesin.
Rudy Tomjanoviç 95 NBa final serisinden sonra "bir şampiyonun yüreğini asla hafife almayın" demiş.Federer bugün bunun ne kadar doğru olduğunu kanıtladı.Özellikle geçen seneki Wimbledon finalinden sonra Federer bitti diyenlere gereken cevabı verdi.Şimdi sırada Wimbledon var.5 sene üst üste şampiyonluktan sonra geçen sene kaybettiği ünvanı almak istiyor ve bence en büyük favori.Bugünkü karşılaşmanın en ilginç anı ise 2. sette Federer servis atarken sahaya giren İspanyol seyirciydi.Ayağında İsviçre bayrağı olan çorap, elinde Barcelona bayrağı kafasında ise İsviçre'li Muhafızların şapkasına benzeyen bir şapka ile sahaya dalıp şapkasını Federer'e takmaya çalıştı.Güvenliğin hamle yapmadığını görünce koşturmaya başlayıp filenin üstünden atlayıp karşı tarafa geçti.Söderling'e doğru ilerlerken yaka paça indirip, çuval gibi taşıdılar adamı kenara.

1 yorum:

AriFener dedi ki...

Çeyrek ve yarı finallerdeki geri dönüşlerle birlikte kariyerindeki iki eksikten birini geçti. Sırada sanıyorum büyük turnuva şampiyonluğu toplamında Pete Sampras'ı geçmek kaldı...

Taraftarı da turnuva boyunca çok beğendim :)