25 Ağustos 2009 Salı

Amed Aslanlarına Selam Olsun

15 Ağustos 1984...
PKK Eruh ve Şemdinli'yi basmış. Dönemin başbakanı Özal (soyunu sopunu boşverin) :
“Birkaç çapulcu eşkıyanın işi!” demiş ve sıyrılmış işin içinden.
Bu ilk silahlı saldırının üzerinden 25 sene geçmiş ve ülke topraklarında şehit gömülmeyen köy mezarlığı kalmamış. Evlatlarını yitiren anaların gözlerinden süzülen yaşlar deryaları doldurmuş ve biz hala açılımdan bahsediyoruz. Mazlumun kim, zalimin kim olduğunu tartışıp duruyor ülkenin sözde aydınları...
...
-15 Mayıs 2001...

İkinci lig yükselme grubunda şampiyonluk mücadelesi veren iki ekibin karşılaşmasında futbol ve terör nasıl aynı gazete sayfasına dahil olabilir öğrenmiş olduk.
Diyarbakır-Altay maçı öncesi yaşanan utanç verici olaylar ve bir yığın çirkinlik, Türk Futbol Tarihi’ne kara leke olarak geçti.
Yerel basına hiç dokunmayan ve kendini stat yöneticisi olarak tanıtan bir görevlinin, İstanbul ve İzmir’den gelen tüm gazetecileri makinalarıyla bir odaya kilitlemesi ise bardağı taşırdı. Altay’ın stada girişi uzun süre engellenirken, elektrikler kesik diyerek, "Şimdi jenaratörü çalıştıracağız" bahanesiyle konuk takımın soyunma odasına zehirli gaz sıkılması herkesi şaşkına çevirdi.
Yoğun dumandan kurtulmak için kendilerini sahaya atan Altaylı futbolcuları bu kez başka bir sürpriz karşıladı. Siyah - Beyazlı futbolculara tribünlerden bir yığın patlayıcı madde yağdı. Görüntü almaya çalışan TRT kamerasının önünde ise nöbetçi topluluk (!) sürekli engel yaratırken, bir ara kameranın üzerine Diyarbakırspor bayrağının örtüldüğü gözlendi. Birçok Altaylı futbolcu kafalarına isabet eden yabancı cisimler sonucu yaralandı.

-31 Mayıs 2003...
2003 sezonun son haftası Bursaspor, Altay ve Elazığspor küme düşen son takım olmamak için ellerinden geleni yaparken, Diyarbakırspor alenen şike yaptı ve Elazığspor ligde kalırken Altay ikinci lige düştü ve hala geri çıkamadı.
Elağzıspor, Diyarbakır'ı deplasmanda 2 - 1 yendi, Süper Lig'de kalarak taraftarını sevindirdi. Bordo - Beyazlılar, ilk yarıda 31. dakikada Da Silva, 39'da Erhan ve 40'ta Mezsaros ile gole yaklaştı ancak başarılı olamadı. Golsüz biten devrenin ardından Elazığspor'un beklediği gol 63'te Eren'den geldi. İki dakika sonra bu kez Da Silva, skoru 0 - 2 yapıp takımını rahatlattı. 74'te Murat Hacıoğlu karşılaşmanın skorunu belirledi: 1-2.

-26 Şubat 2006...
Terör bir kez daha futbol sahasında.
Diyarbakır-Konya maçının 87. dakikasında taraftarlar sahaya girdi. Bu grubun futbolculara saldırması üzerine polis havaya ateş açarken, hakem Kuddusi Müftüoğlu karşılaşmayı tatil etti

-24 Ağustos 2009...
Diyarbakırspor taraftarı karşılaşma boyunca zemine yabancı madde yağdırırken, ikinci yarıda bir kişi elini, kolunu sallayarak sahaya daldı.
Maç sonrası stat dışında büyük arbede çıktı. Diyarbakır taraftarı, emniyet güçlerine taş yağdırdı.

Bu ülke bütün iyi niyetiyle, sporun birleştiriciliğine de güvenerek Diyarbakırspor'un bugüne dek ortaya koyduğu onca çirkinliği görmezden geldi gelmesine ancak Diyarbakır şehri bir arpa boyu yol kat edebildi mi acaba?

Hiç yorum yok: